A fehér olaj?

A lítium 3-as rendszámával szerényen húzódik meg a periódusos rendszer bal felső részén. Ez a, legtöbb fémhez hasonlóan, szürke színű (lelőhelyeken többször fehér színű kőzetből lehet kinyerni, innen a címben szereplő elnevezés) anyag standard körülmények között a fémek legkönnyebbike. Mindamellett amiért különös figyelem hárul rá, az ezzel csak részben függ össze; a lítium ugyanis különösen előnyös tulajdonságokkal bír az akkumulátorok felépítésének szempontjából, és jelenleg is széles körben alkalmazzák az úgynevezett lítium-ion akkumulátorokat.

Radnóti-nap II. – Beszélsz latinul? Dehogynem! (Calis Mihály)

A Radnóti-napos előadásokról szóló cikksorozat valamelyest megkésett második részében Calis Mihály 12.c osztályos tanuló „Beszélsz latinul? Dehogynem!” címet viselő előadását vesszük górcső alá.

Új vasúti megállóhely Budapesten

2020. október 25. egy inkább borús, hűvösebb vasárnapi nap volt1, mindamellett azonban Újpalota vasúttörténetében (amennyiben beszélhetünk ilyen dologról) jelentős szerepet tölt be. Ez ugyanis Újpalota vasúti megállóhely megnyitásának napja, amely a lakótelep története során tudtommal először kapott közvetlen nagyvasúti elérést. De miért először most és egyáltalán hol van Újpalota? Nos, ehhez kisebb utazást kell tennünk a részben a régmúlt ködébe vesző síneken.

Radnóti-nap I. - A Monty Hall-paradoxon (Balázs Frigyes)

A korábban említett, a Radnóti-napos előadásokról szóló cikksorozat első részében Balázs Frigyes 12.c osztályos tanuló a Monty Hall-paradoxonról (angolul Monty Hall problem) szóló prezentációjának bemutatására kerül sor.

2020 második felének néhány iskolai eseménye

December végén járunk, egy olyan december végén, amely egy különös évet zár le.

Karácsonyi üdvözlet

Boldog és kellemes karácsonyi ünnepeket kívánunk mindenkinek! Ugyan az utóbbi időben, részben az online oktatásból kifolyólag valamivel kevésbé volt aktív az oldal, a két ünnep között remélhetőleg több tartalmat is meg tudunk jelenteti, többek között egy összefoglaló jellegű cikket a tanév eddigi részéről. Addig is ismételten kellemes ünnepeket kívánunk ezután a megterhelő és emberpróbáló év után!

A 8.c osztály statisztika projektje 2020 tavaszán III.

A 8.c osztály statisztika projektjét bemutató cikksorozat utolsó előtti részében az alvási szokásokról, a divatról és a tanulási szokásokról szóló prezentációkat nézhetjük meg közelebbről.

A 8.c osztály statisztika projektje 2020 tavaszán II.

A legutóbbi cikkben a zenével, a filmekkel és televíziós műsorokkal, valamint a videojátékokkal foglalkozó felmérést mutattam be. Ezúttal az utazással, az étkezési szokásokkal, valamint a számítógépekkel kapcsolatos statisztikákról szóló bemutatókról írok.

A 8.c osztály statisztika projektje 2020 tavaszán I.

Az interdiszciplinaritás, azaz különböző tárgyak vegyítése például egy meghatározott munka esetében , manapság igen divatos. Ugyan a közoktatás erre talán – legalábbis Magyarországon – nem a legmegfelelőbb terep, mégis adódhatnak alkalmak, amikor ezt be lehet építeni a tanításba.

Évzáró

Egy borús hétfői nap, június, mégpedig a tizenötödike. Így ér(t) hát véget ez a tanév, amelyről mindennemű túlzás nélkül állíthatjuk, hogy rendkívüli volt. Hivatalosan ez is csak egy lesz az oly sok közül, 2019/2020, és mégis, oly sok minden rejtőzik e szám(pár) mögött.

Subscribe to ELTE Radnóti Diákönkormányzat RSS